Haberler     Tarihimiz     Teknik ve Taktik     Kondisyon     Eğitim  
Futbol Kayıtlarımız Devam Ediyor
Bursa Galatasaray Futbol Kayıtlarımız Devam Ediyor
Ekleme Tarihi : 14-Mart-2012 - Çarşamba - 23:00:55
Büyült
Küçült
Futbolda Sürat
Futbolda Sürat


Sürat;

- Vücudun bir üyesini, bir bölümünü veya bütün vücudu, mümkün olan en büyük hızla hareket ettirebilmedir.


- İnsanın kendisini en yüksek hızla bir yerden bir yere hareket ettirebilme yeteneğidir.

 

 Bazı antrenman bilimcilerine göre sürat, reaksiyon zamanı ve hareket zamanı olarak ele alınmaktadır ve süratin genel olarak
% 10-15 geliştirilebileceği öne sürülmektedir. Çünkü süratli kas fibrilleri kalıtımsaldır1.

 
Ozolin(1971) ‘e göre sürat iki şekilde ele alınmaktadır2:

 

1. Genel sürat: Herhangi bir hareketi uygulama kapasitesidir(motor reaksiyon).

 

2. Özel Sürat: Belirli bir süratte(genellikle çok yüksek) bir egzersizi veya beceriyi uygulama kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Özel sürat branşa özgü olmaktadır.

 

Yine sürati literatürlerde en fazla yer aldığı gibi, üçe ayırıyoruz:

 

1. Reaksiyon Sürati,

2. Özel sürat,

3. Süratte devanlılık.

 

Sürati bir başka şekilde şöyle sınıflandırabiliriz:

 

1. Reaksiyon sürati,

2. Temel sürat,

3. Hareket sürati(Oyun sürati).

 

Futbolda sürat, çeviklikle oldukça ilişkilidir. Çeviklik, futbolda süratli hareket etmede belirleyici olan bir özelliktir. Çeviklik(agility), vücudun pozisyonunun ve parçalarının çabuk bir şekilde yön değiştirme yeteneği olarak tanımlanabilir3.

 

Sürat gelişimini etkileyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Sinir sistemi,

Elastikiyet,

Enerji sistemleri,

Kasların gevşeyebilme özelliği,

İrade gücü,

Dikkat(İlgili uyaranı alabilme özelliği),

Kalıtım,

Vücut yağı,

Yaş,


Futbolda sürat, atletizmden farklı olarak sadece çabuk, süratli koşmayı değil, aynı zamanda durmayı, tekrar başlamayı ve yön değiştirmeyi gerektirmektedir. Futbolcuların, çıkış sürati yanında iyi bir reaksiyon ve hareket süratine de ihtiyaçları vardır. Futbolcular, değişen pozisyonlara ani uyumda yapabilmelidirler. Gerekli patlama süratini ve ani yön değiştirmeyi çalışabilmek için, öncelikle 5-10 metrelik deparlarda gerekli sürati kazanmalıdırlar4.

 

Futbolda sürat, ısınmanın hemen peşinden çok iyi ısınılarak yapılmalıdır. Eğer haftada bir kez sürat çalışması yapılacaksa, haftanın son antrenmanında yapılmalıdır.

Sürati;

Görsel ve işitsel uyarılarılar, çeşitli pozisyonlardan çıkışlar, 5-30 m.lik deparlar, koordinasyon koşuları, arttırmalı koşular, tempo değiştirmeli koşular, 2 kez dokunarak oyunlar, paslar, şutlar, ortalar, kafa vuruşları, yatarak top çalma şeklinde uygulamalarla, yaklaşık 8 saniyeye kadar maksimal tempoda, 1-2 dakikalık tam dinlenmeli yüklenmelerle geliştirebiliriz.Futbolda sürat antrenmanları, daha çok topsuz yapılmalı; topla yapılacaksa teknik, taktik çalışmalarla birleştirilmelidir. En ideali haftada 2 kez yapılmalıdır. Sürat çalışmalarının aralarında verilen  tam dinlenmeler aktif olarak en az 1-2 dakika olmalı, bu aktif dinlenme döneminde teknik çalışma yapılmamalıdır.1 Erkut Konter:     Futbolda Süratin Teori ve Pratiği”, Bağırgan Yayımevi, Ankara, 1997, s. 6.

2 a.g.k.,s.6.

3 a.g.k.,s.9.

4 TFF: “Futbol B Lisans Kitabı”, Arbas Matbaası, İstanbul, 1991, s. 15.Okuma: 3652 Bu Haberi Paylaş : Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş